Yaşlı Haftası, 18-24 Mart Yaşlı Haftası Huzurevi Huzurevleri Yaşlı Bakımevi Bakım evleri


Yaşlı Haftası, 18-24 Mart Yaşlı Haftası

1982 yılında Yaşlıları Koruma Derneği tarafından her yıl 18-24 Mart tarihlerinin 'YAŞLI HAFTASI' olarak kutlanması zamanın Devlet Başkanı Sn. Kenan EVREN'e önerilmiş ve 05 Mart 1982 tarihinde bu öneri kabul edilerek YAŞLI HAFTASI'nın 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin kapsadığı hafta içinde kutlanmasının ayrı bir anlamı olacağı belirtilmiştir.

Yaşlılık alanında verilen hizmetlerin Devlet Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun görev alanı içine girmesi nedeniyle bu hafta Genel Müdürlüğümüzce de benimsenmiş ve özellikle 1990 yılından itibaren aktif olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Genel Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde; gönüllü, resmi kurum ve kuruluşların çeşitli etkinlikleriyle, toplumumuzu bugünlere ulaştıran yaşlılarımızın saygınlıklarının korunması, karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarının belirlenmesi, çözüm yollarının aranması, kamuoyunun konuya ilgi ve katılımlarının sağlanması amacıyla her yıl Yaşlı Haftası belirtilen tarihlerde çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Yaşlı Bakım Hizmetleri Dairesi