Huzurevi Fiyatları Huzurevi Huzurevleri Yaşlı Bakımevi Bakım evleri


Huzurevi Fiyatları

Devletin huzurevi ve yaşlı bakım evi fiyatları, belirli koşulları sağlamış olan yaşlılar için ücretsizdir. Kanunen bakmakla yükümlü olduğu biri bulunmayan, dul veya yetim aylığı almayan, üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığı bulunmayan, geliri ile hayatını sürdüremeyecek durumda olan yaşlı bireyler devletin huzurevlerine yerleşebilmektedirler. Huzurevine kabul edilecek olan yaşlı bireyler; huzurevi yetkilileri tarafından hem sosyal hem ekonomik hem de zihinsel olarak incelenmektedirler.

Devlet Yaşlı Bakım Evi Fiyatları Ne Kadar?

Devlet huzurevi fiyatları ihtiyaç sahibi olan yaşlı TC vatandaşları için ücretsizdir. Özel huzurevi ya da bakımevleri, farklı fiyat aralıklarında hizmet vermektedir. Fakat devlete bağlı olarak hizmet veren yaşlı bakım evleri herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Yaşlı bakım evleri 3 sınıfa ayrılmaktadır.

- Huzurevi,
- Yaşlı bakım evi,
- Yaşlı rehabilitasyon merkezi.

Huzur evleri, ciddi sağlık sorunları yaşamayan ve yaşlı vatandaşların tıbbi kontrol ve gözetim altında tutuldukları kurumlardır. Devlet destekli yaşlı bakım evleri ve rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi mümkün olmayan hastalıklara sahip yaşlı vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu 3 sınıf dışında yaşlılar için özel bakım servisleri de bulunmaktadır. Bu kurumlar bulaşıcı hastalığa sahip olmayan ancak yatağa bağımlı ya da zihinsel engeli olan yaşlılar için verilen hizmettir.

Devlet Huzurevi Fiyatları

Devlet huzur evi fiyatı ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara ücretsizdir. Yaşlı vatandaşın herhangi bir geliri yoksa, üzerinde kayıtlı bir mal varlığı yoksa bu vatandaşlar huzurevi hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Ancak vatandaşın üzerinde bir mal varlığı varsa ya da SGK’dan geliri varsa ücretsiz huzur evi hizmetinden yararlanamaz. Bu vatandaşların özel huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir.

Özel huzur evi ve yaşlı bakım evlerinin fiyatları aşağıdaki faktörlere göre değişmektedir:

- Huzurevinin konumu,
- Fiyat politikası,
- Hizmet kalitesi,
- Huzurevinde hizmet verilen kişi sayısı,
- Doktor, hemşire gibi ekstra donanımların olup olmaması fiyatları etkilemektedir.